Facebook

Badania najstarszego ludzkiego DNA

Znane są wyniki badań nad najstarszym ludzkim DNA!

Badania dotyczyły oczywiście materiału genetycznego pochodzącego od praczłowieka z doliny Atapuerca na północy Hiszpanii niedaleko Burgos. Wyniki analiz mającego, bagatela, 430 tys. lat ludzkiego DNA dowodzą, że praczłowiek z doliny Atapuerca był przodkiem neadertalczyków.

Dolina nieopodal Burgos to prawdziwy archeologiczny rarytas, gdzie pod koniec lat 90-tych XX w. odkryto skamieniałości Homo antecessora, najstarszego przedstawiciela ludzkości na Półwyspie Iberyjskim.

Afery korupcyjne w Hiszpanii


Hiszpania w ciągu ostatnich lat boryka się nie tylko z kryzysem gospodarczym, ale także z plagą afer korupcyjnych. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku pod zarzutem korupcji aresztowano średnio siedem osób każdego dnia.

Jedną z najbardziej komentowanych spraw jest afera związana z Instytutem Noos, którym kierował Iñaki Urdangarin, zięć byłego, a zarazem szwagier obecnego króla Hiszpanii. Urdangarin jest jednym z dwóch głównych oskarżonych w sprawie, w której lista zarzutów obejmuje m.in. malwersację kwoty rzędu kilku milionów euro z funduszów publicznych. Ponadto na ławie oskarżonych znajduje się także jego żona Cristina, siostra króla Filipa VI., a najnowsze zeznania Urdangarina rzucają cień na hiszpański dwór: sam b. król Hiszpanii Juan Carlos miał mieć wiedzę na temat działań swojego zięcia.

Więcej o aferze możecie przeczytać tutaj

Kres rządów lewicowych w Ameryce Łacińskiej?


W ostatnich miesiącach sporo zmieniło się na scenie politycznej w krajach Ameryki Łacińskiej. Wielu obserwatorów mówi o zmierzchu epoki rządów lewicowych.
Wydarzeniem, które stanowi symboliczne przypieczętowanie zmian na kontynencie, zapoczątkowanych przez wygraną w wyborach prezydenckich w Argentynie przez Mauricio Macriego, jest zeszłotygodniowa przegrana w referendum Evo Moralesa – urzędującego przezydenta Boliwii. Wygrane referendum miało mu utorować drogę do ubiegania się o prezydenturę po raz czwarty z rzędu.
Polecamy artykuł w niedzielnym El País http://internacional.elpais.com/…/ac…/1456608633_490106.html, a także audycję w języku polskim na ten temat: http://audycje.tokfm.pl/…/Lewicowy-przyplyw-lewicowy-…/33843

Costa de la Ruina


Dziś zachęcamy do przeczytania artykułu dot. bańki na rynku nieruchomości w Hiszpanii.
Temat ważny nie tylko w kontekście lepszego zrozumienia kryzysu gospodarczego z jakim boryka się hiszpańska gospodarka, ale i zaproszenie do refleksji nad rodzimymi planami rozwoju miast, ich przedmieść oraz miasteczek, przy których wielokrotnie prym wiodą chaos, spontaniczność i krótkowzroczność.

Link do artykułu:
http://wyborcza.pl/1,76842,17326139,Bylo_Costa_del_Sol__jest_Costa_de_la_Ruina__W_10_lat.html

Polemika wokół zdjęcia toreadora z córką podczas treningu


Czy i w tym wypadku „una imagen vale más que mil palabras” – obraz znaczy więcej niż tysiąc słów?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że zdjęcie na Instagramie lub filmik na Youtubie mogą okrążyć świat i wywołać falę reakcji. W ostatnim tygodniu uwagę nie tylko hiszpańskich mediów przyciągnęło zdjęcie toreadora Francisco Rivery, trzymającego na ręku swą 5-miesięczną latorośl. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że fotografia przedstawia hiszpańskiego matadora podczas treningu. Zdjęcie wywołało polemikę na wielu płaszczyznach, począwszy od wątku narażania na niebezpieczeństwo córki aż do podważania zasadności kontynuowania wielowiekowej, acz krwawej tradycji. Zdaniem samego toreadora, jest to wspaniała tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, jego córka nigdy nie będzie bardziej bezpieczna niż w ramionach ojca, a samo zwierzę było absolutnie niegroźne. W geście solidarności z Riverą kilku toreadorów umieściło w sieci własne zdjęcia w podobnych okolicznościach.
Bez względu na opinię, jaką mamy na temat korridy, nasz sprzeciw budzi obraz maleńkiego, niewinnego dziecka w połączeniu z bezbronnym i krwawiącym, także młodym zwierzęciem, a wszystko to pod płaszczykiem tradycji.
Przypomnijmy, że na terenie Hiszpanii korrida została zakazana w 2 z 16 wspólnot autonomicznych, tj. na Wyspach Kanaryjskich (w 1991 r.) oraz w Katalonii (w 2012 r.), a temat pozostaje aktualny…
Zdjęcie możecie obejrzeć tutaj:
http://elpais.com/elpais/2016/01/25/estilo/1453724647_860485.html
 

Szkoła języka hiszpańskiego

Poznań, ul. Strzelecka 27/7
Tel.: 883 712 022
kontakt@instituto-iberia.pl
x